توسعه فناوری ساخت ضدعفونی‌کننده‌های حاوی نقاط کوانتومی کربنی

مطالب مرتبط

توسعه فناوری ساخت ضدعفونی‌کننده‌های حاوی نقاط کوانتومی کربنی


 

 

 

در شرایط فعلی مواد ضدعفونی کننده یکی از موارد مهم و مورد نیاز جامعه است و برخی شرکتها در حال تحقیق و مطالعه روی این مواد بوده و به دنبال تولید محصولاتی با کیفیت تر از قبل هستند. در این راستا شرکت شیمی صنعت رشد سهند – یکی از شرکتهای فعال در حوزه فناوری نانو-  موفق به توسعه فناوری تولید ضدعفونی‌کننده‌های حاوی نقاط کوانتومی کربنی شده است، ضدعفونی‌کننده‌هایی که زیست‌سازگار بوده و حساسیت‌های مواد الکلی را ندارند.

اشکان شمالی مدیرعامل شرکت شیمی صنعت رشد سهند می‌گوید: «مواد وقتی به صورت نقاط کوانتومی درمی‌آیند خواص سطحی جدیدی پیدا می‌کنند که این خواص منجر به بروز رفتارهای تازه‌ای در مواد می‌شود. کربن با کوچک شدن و قرار گرفتن در مقیاس نقاط کوانتومی خواص آنتی‌باکتریال از خود به نمایش می‌گذارد. از این رو ما از این ویژگی برای تولید مواد ضدعفونی‌کننده استفاده کردیم.»

وی می‌افزاید: «نقاط کوانتومی کربنی با اتصال به ویروس و باکتری موجب محدودیت فعالیت آن‌ها شده که این سرآغاز فعالیت ضدعفونی‌کننده است. سازوکارهای مختلفی در مقالات پیرامون چگونگی از بین بردن میکرواورگانیسم‌ها با استفاده از نقاط کوانتومی درج شده است. علی‌رغم انتشار گزارش‌های متعدد درباره این خواص، تولید مواد ضدعفونی‌کننده حاوی نقاط کوانتومی در جهان انجام نمی‌شود. دلیل این امر قیمت بالای نقاط کوانتومی است.»

دکتر شمالی می‌گوید: «ما موفق به تولید نقاط کوانتومی با قیمت بسیار پایین شدیم، در نتیجه تولید مواد ضدعفونی‌کننده با استفاده از نقاط کوانتومی مقرون‌به‌صرفه شده و حتی از ضدعفونی کننده های الکلی نیز ارزانتر خواهد بود. همچنین نقاط کوانتومی زیست سازگار بوده و برای سلامت جامعه ریسک کمتری دارد. از سوی دیگر این ضدعفونی‌کننده‌ها سرعت تبخیر بسیار اندکی داشته و در نتیجه ماندگاری بالایی روی سطح دارند. بنابراین بعد از ضدعفونی‌کردن سطح با این مواد، تا زمان طولانی می‌توان نسبت به پاک ماندن سطح اطمینان داشت. همچنین فرار نبودن این ضدعفونی‌کننده‌ها موجب شده تا مشکلات تنفسی و پوستی در مصرف‌کننده ایجاد نکنند.»

وی می‌افزاید: «هنوز زیرساخت‌ها برای استفاده از نقاط کوانتومی در صنایع مختلف در ایران فراهم نیست. ما از این نقاط‌کوانتومی در روان‌کار استفاده کرده و تاییدیه دانش‌بنیان را برای این فناوری دریافت کردیم.»

دکتر شمالی از ظرفیت تولید یک تُن در روز کنسانتره‌ای خبر داد که این یک تن قابلیت تولید چهل تُن محلول ضدعفونی‌کننده (حاوی کنسانتره با غلظت ۵ درصد) را دارد. به اعتقاد وی با کمی سرمایه‌گذاری بیشتر می‌توان میزان تولید ضدعفونی‌کننده را تا صد تُن روز افزایش داد.

مدیرعامل شرکت شیمی صنعت رشد سهند  معتقد است که این ضدعفونی‌کننده حاوی نقاط کوانتومی به قطع حلقه گسترش ویروس در جامعه کمک شایانی می‌کند.

 منبع: پایگاه خبری فناوری نانو ایران

 

 

 

تعداد بازدید: 40

درباره کارنو

"رویداد کارآفرینی کارنو" از سال ۱۳۹۰ با رویکرد تغییر نگرش و ایجاد توانمندی در سرمایه های انسانی کشور به منظور حضور در فضای کسب و کار و کارآفرینی توسط ستاد فناوری نانو طراحی شده است. این رویداد کارآفرینانه کشوری در سال ۱۳۹۳ موفق به دریافت استاندارد بین المللی از مرکز تربیت مربی و پژوهش های سازمان آموزش فنی و حرفه ای  کشور شد. در سال ۱۳۹۸ نیز با توجه به اهمیت توسعه مهارت های نرم در میزان اشتغال پذیری و پایداری شغلی، برنامه ای با عنوان "کمپ اشتغال کارنو" طراحی و اجرا شد که شرکت های دانش بنیان موفق شدند تا از این طریق نیازهای خود را در حوزه جذب و توسعه منابع انسانی پوشش دهند. از مزایای استفاده از این طرح، کاهش ریسک و هزینه در فرآیند جذب و بکارگیری نیروی انسانی می باشد.  

راه‌های ارتباطی

نشانی: تهران- میدان توحید- خیابان نصرت غربی- کوچه بهمن- پلاک ۴- واحد ۴  

تلفن تماس: ۶۶۱۲۷۷۹۵ -۶۶۱۲۷۵۹۷(۰۲۱)     

دورنگار: ۶۶۱۲۷۲۹۱(۰۲۱) 

کدپستی: ۱۴۵۷۸۶۴۸۸۹

پست الکترونیکی: info@karnostartup.ir

آخرین رویدادها

دانشگاه گیلان

۱ آبان ۱۳۹۸