تولید پانسمان نانویی با قابلیت قطع خونریزی

مطالب مرتبط

تولید پانسمان نانویی با قابلیت قطع خونریزی


پانسمان نانو محصولی با قابلیت قطع خونریزی است که محققان در کشور این محصول زیست سازگار را برای نخستین بار تولید کردند.

زیست بوم فناوری و نوآوری اکنون راه خود را یافته است. هر روز خبری خوش از فناوران فعال در آن به گوش می‌رسد. آن هم در حوزه‌های گوناگون علم و فناوری. تولید پانسمان‌های نوین با قابلیت‌های خاص برای نخستین بار یکی از این اخبار خوب است.

محصولات بند آورنده خونریزی به عنوان یکی از ملزومات پزشکی پر مصرف، بازار منحصر به فردی را در ایران به خود اختصاص داده‌اند و بسیاری از شرکت تجاری خارجی این بازار را هدف قرار دادند.

این در حالی است که تنها تعداد محدودی از تولید کنندگان داخلی در این حوزه فعالیت دارند. به تازگی یک تیم نوپا موفق به تولید پانسمان‌های نوین (پانسمان نانوهم) در حوزه تجهیزات پزشکی شده است.

طیبه ظهرابی مدیر این تیم نوپا گفت: پانسمان نانو محصولی با قابلیت قطع خونریزی است. در این پانسمان برای نخستین بار از نانوفایبرهای پپتیدی با قابلیت قطع مؤثر خونریزی، استفاده شده است. این موضوع باعث شد تا محصولی باقابلیت هموستازی (قطع خونریزی) و زیست سازگاری بسیار مناسبی تولید شود.

ظهرابی به فناوری‌های استفاده شده در این طرح اشاره کرد و افزود: در ساخت این محصول از زیست فناوری و فناوری نانو استفاده شده است. در حقیقت طراحی ماده اصلی پانسمان که یک قطعه پپتیدی است، با استفاده دانش زیست فناوری انجام شده است و از فناوری نانو نیز برای ساخت نانوفایبرهایی از پپتید طراحی شده، استفاده شد.

وی ادامه داد: این محصول در انواع عمل‌های جراحی از جمله جراحی‌های ارتوپدی کاربرد دارد. همچنین می‌تواند توسط پزشکان و پرسنل مستقر در مراکز فوریت‌های پزشکی،  اورژانس بیمارستان‌ها و مراکز دولتی مانند هلال احمر، نیروهای مسلح و عموم مردم (در قالب یک جز مهم جعبه کمک‌های اولیه) مورد استفاده قرار گیرد.

به گفته وی، با توجه به قیمت بسیار بالای محصولات هموستاز با کیفیت، با وجود نیازی شدیدی  که در مراکز فوریت پزشکی وجود دارد اما در عمل این محصولات در دسترس این دسته از مشتریان قرار نمی‌گیرند به طوریکه در مراکز فوریت پزشکی اغلب از محصولاتی مانند گاز، باند و ایجاد فشار در محل زخم برای قطع خونریزی استفاده می‌شود که این روش‌ها به خوبی محصولات هموستاز در کنترل خونریزی‌های شدید مانند قطع عضو در تصادفات جاده‌ای کارامد  نیستند.

ظهرابی همچنین بیان کرد: با توجه به نیاز این دسته از مشتریان «بانداژ نانوهم» با قابلیت قطع خونریزی مؤثر برای نخستین بار در کشور و در دنیا طراحی و ساخته شد. به طوریکه محصول ما به صورت یک بانداژ با ضخامت ماکرومتری (با حداقل فشار وارده به محل زخم)، می‌تواند در کنترل خونریزی‌های شدید کمک موثری به تکنسین‌های فوریت پزشکی داشته باشد. این در حالی است که با توجه به تولید محصول در داخل کشور، این محصول با قیمت بسیار مناسبی در دسترس مراکز اورژانس کشور و سایر مراکز فوریت پزشکی، می‌تواند قرار گیرد.  

استفاده توسط بیماران هموفیلی

وی به کاربرد این محصول در بیماران هموفیلی اشاره کرد و افزود: بیماران هموفیلی بیمارانی هستند که در آن‌ها توانایی بدن برای ایجاد لخته و انعقاد خون برای جلوگیری از خونریزی مختل شده‌است. درایران حدود ۱۲ هزار بیمار هموفیلی وجود دارد. وجود انواعی از محصولات بندآورنده خونریزی مانند بانداژها، تامبون بینی و تامبون دندان در قالب یک جعبه کمک‌های اولیه (در منزل، مدرسه و محل کاران بیماران هموفیلی) می‌تواند کمک موثری در کنترل شرایط این بیماران داشته باشد. با وجود اهمیت محصولات بندآورنده خونریزی برای بیماران هموفیلی اما قیمت بالای این محصولات همچنان مشکل ساز است.  برای این دسته از بیماران نیز  ما در حال طراحی و ساخت تولید انواع مختلفی از محصولات بندآورنده خونریزی در قالب یک جعبه کمک اولیه با قیمت مناسب هستیم.

ظهرابی گفت: با توجه به قیمت‌های بسیار بالای محصولات هموستاز در بازارهای بین المللی، محصول ارائه شده با کیفیت برابر با نمونه خارجی و با هزینه تولید بسیار مناسب، قابلیت صادراتی بالایی دارد. همچنین این محصول به عنوان یک کسب و کار موفق و فعال در حوزه پانسمان‌های نوین به صورت اختصاصی محصولات بندآورنده خونریزی، توانایی رفع بسیاری از نیازهای کشور را دارد و از سویی با صادرات محصولات ارز آوری قابل توجهی را برای کشور در آینده خواهیم داشت.

این تیم نوپا نیز یکی از شرکت کنندگان در دوره‌های پیش شتابدهی مرکز فناوری‌های همگرا معاونت علمی است. این مرکز با برگزاری این دوره‌ها به کسب و کارها برای ورود به بازار کمک می‌کند.

منبع: پایگاه صنعت و بازار نانو

تعداد بازدید: 201

درباره کارنو

"رویداد کارآفرینی کارنو" از سال ۱۳۹۰ با رویکرد تغییر نگرش و ایجاد توانمندی در سرمایه های انسانی کشور به منظور حضور در فضای کسب و کار و کارآفرینی توسط ستاد فناوری نانو طراحی شده است. این رویداد کارآفرینانه کشوری در سال ۱۳۹۳ موفق به دریافت استاندارد بین المللی از مرکز تربیت مربی و پژوهش های سازمان آموزش فنی و حرفه ای  کشور شد. در سال ۱۳۹۸ نیز با توجه به اهمیت توسعه مهارت های نرم در میزان اشتغال پذیری و پایداری شغلی، برنامه ای با عنوان "کمپ اشتغال کارنو" طراحی و اجرا شد که شرکت های دانش بنیان موفق شدند تا از این طریق نیازهای خود را در حوزه جذب و توسعه منابع انسانی پوشش دهند. از مزایای استفاده از این طرح، کاهش ریسک و هزینه در فرآیند جذب و بکارگیری نیروی انسانی می باشد.  

راه‌های ارتباطی

 

ادرس آدرس: تهران، کیلومتر ۲۰ جاده دماوند، پارک فناوری پردیس، خیابان نوآوری، ساختمان فن بازار

کد پستی  کد پستی:۱۶۵۴۱۲۰۰۲۱    

تلفن  شماره تماس:  ۰۹۳۰۱۸۹۸۶۴۶ - ۰۲۱۷۶۲۵۱۰۶۵

اینستاگرام  اینستاگرام: کارنو

تلگرام  تلگرام: کارنو

 

پست الکترونیکی: hre.nano@gmail.com

آخرین رویدادها

کمپ اشتغال کارنو

۲۵ دی ۱۳۹۹