تجاری‌سازی نانوپوششی که ویروس‌ها را از بین می‌برد

مطالب مرتبط

تجاری‌سازی نانوپوششی که ویروس‌ها را از بین می‌برد


 

 

یک شرکت نیوزلندی اقدام به توسعه و تجاری‌سازی نانوپوششی کرده که قادر است عوامل بیماری‌زا نظیر ویروس و باکتری‌ را از بین ببرد. مزیت این پوشش نسبت به پوشش‌های آنتی‌باکتریال بازار، دوام و ماندگاری بالای آن است.

به نظر می‌رسد که نیوزلند برای مقابله با ویروس کرونا به سراغ استفاده از نانوذرات رفته است. الدون تیت مدیرعامل شرکت اینهیبیت کوتینگز (Inhibit Coatings) کاملاً مطمئن است که فناوری نانوذرات نقره این شرکت روشی ایمن و موثر برای مقابله با ویروس کرونا و آلودگی سطوح است.

اینهیبیت کوتینگز در اکتبر امسال به‌عنوان بخشی از برنامه شتاب‌دهنده نوآوری کووید ۱۹ وزارت نوآوری و اشتغال توانست اثبات کند که پوشش پلی‌اورتان مبتنی بر آب که حاوی نانوذرات نقره است می‌تواند ویروس کووید ۱۹ را ۹۹٫۹ درصد کاهش دهد.این پوشش برای آزمایش مستقل به آمریکا ارسال و مشخص شد که می‌توان ویروس کرونا با این پوشش از بین برد.اینهیبیت کوتینگز یک شرکت انشعاب یافته از تحقیقات دوره دکترا است.

تیت می‌گوید: «ما در تلاش هستیم تا با کاهش خطر ابتلا به بیماری از طریق هر نوع انتقال روی سطوح به افزایش سطح ایمنی افراد جامعه کمک کنیم. در حال حاضر، نگرانی‌های زیادی درباره انتقال کرونا از طریق سطح، آلودگی به باکتری‌های عفونی‌کننده و باکتری‌های مقاوم در برابر آنتی‌بیوتیک وجود دارد. من فکر می‌کنم این اپیدمی نشان داده است که این موارد به راحتی قابل انتقال هستند.»الدون تیت اطمینان دارد که فناوری شرکت اینهیبیت کوتینگز باعث کاهش عفونت در بیمارستان‌ها خواهد شد.تیت معتقد است در حالی که پوشش‌های ضدمیکروبی مدت‌هاست در بازار وجود دارند، اما این پوشش‌های بازدارنده تفاوت‌هایی در قواعد بازی در این حوزه ایجاد خواهند کرد.پوشش‌های رایج به مواد افزودنی متکی هستند که از بازار خریداری شده و با رنگ مخلوط شوند. این در حالی است که در بیمارستان‌ها و تاسیسات فرآوری مواد غذایی که به‌طور منظم شسته و تمیز می‌شوند، این پوشش‌های حاوی افزودنی به سرعت خاصیت خود را از دست داده و دوام بالایی نخواهند داشت.تیت می‌گوید: «ما توانستیم به روشی برسیم که بتوانیم نقره را به‌طور مستقیم به رنگ یا پلاستیک اضافه کنیم و این بدان معنی است که این ماده از بین نمی‌رود؛ بنابراین، پوشش‌های ما در تمام طول عمر خود موثر باقی می‌مانند. به‌عنوان مثال، ما می‌توانیم ۹۹٫۹۵ درصد MRSA را در عرض دو ساعت در محیط بیمارستان از بین ببریم.»

سطوح لمسی مانند کف زمین، دیوارها، درها و دستگیره درها به شدت در انتقال عوامل بیماری‌زا نقش دارند. این پوشش‌ جدید می‌تواند باکتری‌ها، ویروس‌ها، کپک‌ها و مخمرهای موجود در این سطوح را از بین ببرند و از انتشار آلودگی‌ها جلوگیری کنند.الدون تیت می‌گوید که اینهیبیت کوتینگز در مسیر تجاری‌سازی فناوری نانوذرات نقره خود قرار دارد. این شرکت، اکنون چهار ساله است و در آزمایشگاهی در دانشگاه ویکتوریا مستقر بوده و طیف وسیعی از سیستم‌های مختلف پوشش را توسعه داده است.این شرکت در حال کار روی یک پوشش ضدویروسی دیواری برای استفاده در بیمارستان‌ها و مراکز مراقبتی بهداشتی بود و در زمینه پوشش داخلی وسایل نقلیه، منسوجات، PPE و روکش مبلمان نیز کارهایی انجام داده است.

منبع: پایگاه خبری فناوری نانو

تعداد بازدید: 61

درباره کارنو

"رویداد کارآفرینی کارنو" از سال ۱۳۹۰ با رویکرد تغییر نگرش و ایجاد توانمندی در سرمایه های انسانی کشور به منظور حضور در فضای کسب و کار و کارآفرینی توسط ستاد فناوری نانو طراحی شده است. این رویداد کارآفرینانه کشوری در سال ۱۳۹۳ موفق به دریافت استاندارد بین المللی از مرکز تربیت مربی و پژوهش های سازمان آموزش فنی و حرفه ای  کشور شد. در سال ۱۳۹۸ نیز با توجه به اهمیت توسعه مهارت های نرم در میزان اشتغال پذیری و پایداری شغلی، برنامه ای با عنوان "کمپ اشتغال کارنو" طراحی و اجرا شد که شرکت های دانش بنیان موفق شدند تا از این طریق نیازهای خود را در حوزه جذب و توسعه منابع انسانی پوشش دهند. از مزایای استفاده از این طرح، کاهش ریسک و هزینه در فرآیند جذب و بکارگیری نیروی انسانی می باشد.  

راه‌های ارتباطی

 

ادرس آدرس: تهران، کیلومتر ۲۰ جاده دماوند، پارک فناوری پردیس، خیابان نوآوری، ساختمان فن بازار

کد پستی  کد پستی:۱۶۵۴۱۲۰۰۲۱    

تلفن  شماره تماس:  ۰۹۳۰۱۸۹۸۶۴۶ - ۰۲۱۷۶۲۵۱۰۶۵

اینستاگرام  اینستاگرام: کارنو

تلگرام  تلگرام: کارنو

 

پست الکترونیکی: hre.nano@gmail.com

آخرین رویدادها

کمپ اشتغال کارنو

۲۵ دی ۱۳۹۹