چگونه یک نیروی مورد قبول کارفرما باشیم؟!

پس از فارغ‌ التحصیلی، موضوع اشتغال یکی از مهم ترین دغدغه های افراد است و متاسفانه اکثر دانشجویان هنگام ورود به دانشگاه، درک و شناخت درستی نسبت به آینده شغلی خود ندارند.

معمولا این افراد قبل از فکر به پیش‌نیازهای کسب یک جایگاه شغلی، به دنبال عدد دستمزد و ارزش‌ گذاری مدرک تحصیلی خود در جایگاهی هستند که هنوز به دست نیاورده اند. متاسفانه این افراد در صورت اشتغال نیز برنامه ای برای حفظ و پیشرفت در جایگاه شغلی خود نداشته و پس از مدتی کوتاه دچار روزمرگی و دلزدگی می شوند.

در این مطلب به صورت مختصر به مواردی خواهیم پرداخت که می تواند کمک بزرگی در راستای حضور موفق در عرصه اشتغال و کارآفرینی و توسعه نگاه و پیشرفت شغلی باشد.

شکارچی کارورزی باشید!

اهمیت کارورزی با توجه به این نکته مشخص می شود که در اکثر کشورهای دنیا افراد برای کارورزی و آموزش در فضای شغلی، مجبور به پرداخت هزینه هستند، در صورتیکه این فضا در ایران به صورت رایگان در اختیار کارجویان قرار می گیرد ولی متاسفانه افراد بسیار کمی هستند که مشتاق حضور در کارورزی هستند. افرادی که در ابتدای راه هستند به دنبال پیشرفت و یادگیری اند، هیچگاه فرصت کارورزی را از دست نمیدهند  و حاضرند مدتی کار رایگان انجام دهند تا به مهارت‌ های خویش بیافزایند و بعد از سپری کردن این دوران، با دستانی پر در فرصت شغلی مناسب مشغول به فعالیت شوند.

کار با طعم شیرین دانشجویی!

اگر همچنان دانشجو هستید پس یک فرصت طلایی دارید برای انجام کار پاره وقت و کسب تجربه تا بعد از فارغ التحصیلی مسیر هموارتری نسبت به سایرین برای اشتغال داشته باشید، پس هیچ گاه به بهانه تحصیل، کار را نادیده نگیرید و مطمئن باشید در صورت همزمانی اشتغال و تحصیل، برنامه ریزی بهتری خواهید داشت و موفق‌تر خواهید بود.

نگرش درست نسبت به شغل!

تصمیم برای شاغل شدن، باید با چشمان باز و ترسیم آینده انجام شود و صرفا برای شاغل شدن و یا کسب حقوق نباید تصمیم به اشتغال گرفت. پس یادمان باشد اولین مرحله  این است که علت شاغل شدن خود را در نظر بگیریم و اهداف خود را مشخص نماییم. سپس به چشم اندازهای یک تا پنج سال بعد از اشتغال بیاندیشیم و جایگاه شغلی آینده خویش را ترسیم نماییم.

مهارت های مورد نیاز برای کسب یک جایگاه شغلی!

حتما در آگهی­ های استخدامی مشاهده کرده اید که اعلام شده فارغ­ التحصیل یک رشته، یا مسلط به زبان، مسلط به یک نرم افزار و ... . فرض کنید شخصی برای یک فرصت شغلی در راستای رشته تحصیلی­، اقدام کرده و با توجه به تحصیل در دانشگاهی معتبر و تسلط بر زبان و نرم افزار مورد نیاز، با گذشت زمانی کوتاه دچار مشکل شده و کارفرما از ادامه همکاری با وی منصرف می شود. به نظر شما مشکل چیست؟ شاید مواردی مانند عدم تخصص کافی در زبان یا نرم افزار روی این موضوع موثر باشد اما نکته بسیار مهم تر، نداشتن مهارت­ های نرم در افراد است.

لازم است بر این نکته توجه کنیم که عدم توانمندی کافی و نداشتن مهارت­ های نرم باعث می شود که فرد در محیط کار عملکرد ضعیف داشته باشد و در نگاه کارفرما، گزینه های جدیدی به عنوان جایگزین در نظر قرار بگیرند.

 سعی کنید آموزش مهارت‌های نرم را جدی گرفته و این مهارت‌ها را در خود تقویت نمایید تا در زندگی شخصی و کاری به موفقیت دست یابید.

ارزش آفرینی من برای کافرما چیست؟

لازم است این سوال را همیشه در ذهن خود مرور کنیم که ارزش آفرینی من برای کارفرما چیست و چرا یک کارفرما باید با من همکاری داشته باشد؟ آیا این ارزش کافی است یا لازم است برای افزایش آن تلاش کنم؟ بعد از گذشت مدتی از همکاری با آن مجموعه، چه ارزش جدیدی را میتوانم در آن شرکت ایجاد کنم؟ ملزومات ایجاد ارزش های جدید در شغل چیست؟

اگر به دنبال پیشرفت و کسب جایگاه­ های بهتری هستید؛ همیشه به دنبال پاسخ این سوالات باشید.

توقعات منطقی داشته باشید!

برخی افراد توقع پیمودن ره صدساله را در یک شب دارند و انتظار دارند بلافاصله پس از فارغ التحصیلی در یک ردیف شغلی مناسب استخدام شده و حقوق مکفی دریافت نمایند. در صورتیکه فرش قرمز استخدام در یک جایگاه شغلی ایده آل نسیب کسی می شود که مهارت و تجربه و تخصص خوب و قابل قبولی دارد و این موارد جز با تلاش و کوشش و صرف زمان و یادگیری به دست نخواهد آمد.

پس سعی کنید از اولین جایگاه شغلی انتظار ویژه­ای نداشته باشید و مثل همه ستاره­ های فوتبال از زمین خاکی شروع کنید!

نویسنده: مهناز طاهری

درباره کارنو

"رویداد کارآفرینی کارنو" از سال ۱۳۹۰ با رویکرد تغییر نگرش و ایجاد توانمندی در سرمایه های انسانی کشور به منظور حضور در فضای کسب و کار و کارآفرینی توسط ستاد فناوری نانو طراحی شده است. این رویداد کارآفرینانه کشوری در سال ۱۳۹۳ موفق به دریافت استاندارد بین المللی از مرکز تربیت مربی و پژوهش های سازمان آموزش فنی و حرفه ای  کشور شد. در سال ۱۳۹۸ نیز با توجه به اهمیت توسعه مهارت های نرم در میزان اشتغال پذیری و پایداری شغلی، برنامه ای با عنوان "کمپ اشتغال کارنو" طراحی و اجرا شد که شرکت های دانش بنیان موفق شدند تا از این طریق نیازهای خود را در حوزه جذب و توسعه منابع انسانی پوشش دهند. از مزایای استفاده از این طرح، کاهش ریسک و هزینه در فرآیند جذب و بکارگیری نیروی انسانی می باشد.  

راه‌های ارتباطی

نشانی: تهران- میدان توحید- خیابان نصرت غربی- کوچه بهمن- پلاک ۴- واحد ۴  

تلفن تماس: ۶۶۱۲۷۷۹۵ -۶۶۱۲۷۵۹۷(۰۲۱)     

دورنگار: ۶۶۱۲۷۲۹۱(۰۲۱) 

کدپستی: ۱۴۵۷۸۶۴۸۸۹

پست الکترونیکی: info@karnostartup.ir