زبان بدن یا پلی برای ارتباط غیرکلامی

زبان بدن چیست

کلید موفقیت در روابط شخصی و حرفه ای، در توانایی شما برای برقراری ارتباط خوب نهفته است، اما تنها کلمات نیستند که شما از آنها استفاده می‌کنید بلکه علائم غیر کلامی یا "زبان بدن"  صدای بلندتری صحبت می‌کنند و تاثیرات بسیار زیادی خواهند داشت.

انسان از کانال‌های مختلفی ارتباط برقرار می‌کند و زبان تنها وسیله‌ای نیست که برای تبادل اطلاعات از آن استفاده می‌شود. در مکالمات ما عقیده و احساس خود را نه تنها با کلمات بلکه با تن صدا، حالت چهره، حرکات دست و... بیان می‌کنیم. غالبا این حرکات به صورت غریزی و ناآگاهانه انجام می‌شود. این زبان غیرکلامی در اصطلاح، زبان بدن (body language) نامیده می‌شود.

همه‌ی ما به صورت غریزی حرکات و حالاتی از چهره خود را به نمایش می‌گذاریم که افکار درونی ما را نشان می‌دهد. زبان بدن در مغز ما ریشه عمیقی دارد و این ریشه به روزگار انسان نخستین که با حرکات و حالات چهره بدون کلام، اولین ارتباط خود را برقرار می‌کرد، باز میگردد. شبیه ترک های (Track) موسیقی حک شده روی سی دی، این ابزار ارتباطی در مغز ما حک شده است.

لزوم آگاهی از زبان بدن

   تحقیقات نشان می‌دهد که بیش از نود درصد ارتباطات غیر کلامی است. گاهی شما با کلام چیزی را بیان می‌کنید که زبان بدن شما بر چیزی کاملا متفاوت دلالت می‌کند.  در واقع در زمان مکالمه و صحبت با دیگران، با چیزی بیش از کلام در حال برقراری ارتباط هستیم. با حرکات بدن، ژست ایستادن یا حتی لبخند زدن پیام‌هایی را به انسان‌های اطراف خود منتقل می‌کنیم.

چه شما از زبان بدن آگاه باشید یا خیر، اما در هنگام تعامل با دیگران سیگنال‌هایی را به طور ناخودآگاه دریافت کرده و یا ارسال می‌کنید. این پیام‌ها می‌تواند اعتماد ایجاد کرده و دیگران را به سمت شما جلب کند یا موجب توهین و سردرگمی شود و آنچه را که می‌خواهید انتقال دهید تضعیف کند. حتی وقتی ساکت هستید این پیام‌ها متوقف نمی‌شود و این ارتباط غیر کلامی ادامه دارد.

وقتی شما کلامی را برزبانتان جاری می‌کنید اما زبان بدنتان چیزی متفاوت با آن را بیان می‌کند اطرافیان احساس می‌کنند با آنها صادق نیستید و ازآنجایی که زبان بدن به صورت ناخودآگاه احساس درونی فرد را به نمایش می‌گذارد معمولا افراد زبان بدن را به جای زبان کلامی می‌پذیرند. اهمیت زبان بدن در مکالمات تجاری، ‌سخنرانی‌ها، مصاحبه‌های شغلی لزوم آگاهی از آن را به خوبی به نمایش می‌گذارد. 

به جاست که در پایان یادی کنیم از سعدی، استادِ سخن، پادشاهِ سخن، شیخِ اجلّ که چه زیبا اهمیت زبان بدن را در یک بیت گنجانده است:

گر بگویم که مرا حال پریشانی نیست                                 رنگ رخسار خبر می‌دهد از سر ضمیر

 

منبع:

Body Language in Business Negotiation; International Journal of Business and Management by Hui Zhou & Tingqin Zhang

 

درباره کارنو

"رویداد کارآفرینی کارنو" از سال ۱۳۹۰ با رویکرد تغییر نگرش و ایجاد توانمندی در سرمایه های انسانی کشور به منظور حضور در فضای کسب و کار و کارآفرینی توسط ستاد فناوری نانو طراحی شده است. این رویداد کارآفرینانه کشوری در سال ۱۳۹۳ موفق به دریافت استاندارد بین المللی از مرکز تربیت مربی و پژوهش های سازمان آموزش فنی و حرفه ای  کشور شد. در سال ۱۳۹۸ نیز با توجه به اهمیت توسعه مهارت های نرم در میزان اشتغال پذیری و پایداری شغلی، برنامه ای با عنوان "کمپ اشتغال کارنو" طراحی و اجرا شد که شرکت های دانش بنیان موفق شدند تا از این طریق نیازهای خود را در حوزه جذب و توسعه منابع انسانی پوشش دهند. از مزایای استفاده از این طرح، کاهش ریسک و هزینه در فرآیند جذب و بکارگیری نیروی انسانی می باشد.  

راه‌های ارتباطی

نشانی: تهران- میدان توحید- خیابان نصرت غربی- کوچه بهمن- پلاک ۴- واحد ۴  

تلفن تماس: ۶۶۱۲۷۷۹۵ -۶۶۱۲۷۵۹۷(۰۲۱)     

دورنگار: ۶۶۱۲۷۲۹۱(۰۲۱) 

کدپستی: ۱۴۵۷۸۶۴۸۸۹

پست الکترونیکی: info@karnostartup.ir