زبان بدن یا پلی برای ارتباط غیرکلامی

زبان بدن یا پلی برای ارتباط غیرکلامی

زبان بدن چیست

کلید موفقیت در روابط شخصی و حرفه ای، در توانایی شما برای برقراری ارتباط خوب نهفته است، اما تنها کلمات نیستند که شما از آنها استفاده می‌کنید بلکه علائم غیر کلامی یا "زبان بدن"  صدای بلندتری صحبت می‌کنند و تاثیرات بسیار زیادی خواهند داشت.

انسان از کانال‌های مختلفی ارتباط برقرار می‌کند و زبان تنها وسیله‌ای نیست که برای تبادل اطلاعات از آن استفاده می‌شود. در مکالمات ما عقیده و احساس خود را نه تنها با کلمات بلکه با تن صدا، حالت چهره، حرکات دست و... بیان می‌کنیم. غالبا این حرکات به صورت غریزی و ناآگاهانه انجام می‌شود. این زبان غیرکلامی در اصطلاح، زبان بدن (body language) نامیده می‌شود.

همه‌ی ما به صورت غریزی حرکات و حالاتی از چهره خود را به نمایش می‌گذاریم که افکار درونی ما را نشان می‌دهد. زبان بدن در مغز ما ریشه عمیقی دارد و این ریشه به روزگار انسان نخستین که با حرکات و حالات چهره بدون کلام، اولین ارتباط خود را برقرار می‌کرد، باز میگردد. شبیه ترک های (Track) موسیقی حک شده روی سی دی، این ابزار ارتباطی در مغز ما حک شده است.

لزوم آگاهی از زبان بدن

   تحقیقات نشان می‌دهد که بیش از نود درصد ارتباطات غیر کلامی است. گاهی شما با کلام چیزی را بیان می‌کنید که زبان بدن شما بر چیزی کاملا متفاوت دلالت می‌کند.  در واقع در زمان مکالمه و صحبت با دیگران، با چیزی بیش از کلام در حال برقراری ارتباط هستیم. با حرکات بدن، ژست ایستادن یا حتی لبخند زدن پیام‌هایی را به انسان‌های اطراف خود منتقل می‌کنیم.

چه شما از زبان بدن آگاه باشید یا خیر، اما در هنگام تعامل با دیگران سیگنال‌هایی را به طور ناخودآگاه دریافت کرده و یا ارسال می‌کنید. این پیام‌ها می‌تواند اعتماد ایجاد کرده و دیگران را به سمت شما جلب کند یا موجب توهین و سردرگمی شود و آنچه را که می‌خواهید انتقال دهید تضعیف کند. حتی وقتی ساکت هستید این پیام‌ها متوقف نمی‌شود و این ارتباط غیر کلامی ادامه دارد.

وقتی شما کلامی را برزبانتان جاری می‌کنید اما زبان بدنتان چیزی متفاوت با آن را بیان می‌کند اطرافیان احساس می‌کنند با آنها صادق نیستید و ازآنجایی که زبان بدن به صورت ناخودآگاه احساس درونی فرد را به نمایش می‌گذارد معمولا افراد زبان بدن را به جای زبان کلامی می‌پذیرند. اهمیت زبان بدن در مکالمات تجاری، ‌سخنرانی‌ها، مصاحبه‌های شغلی لزوم آگاهی از آن را به خوبی به نمایش می‌گذارد. 

به جاست که در پایان یادی کنیم از سعدی، استادِ سخن، پادشاهِ سخن، شیخِ اجلّ که چه زیبا اهمیت زبان بدن را در یک بیت گنجانده است:

گر بگویم که مرا حال پریشانی نیست                                 رنگ رخسار خبر می‌دهد از سر ضمیر

 

منبع:

Body Language in Business Negotiation; International Journal of Business and Management by Hui Zhou & Tingqin Zhang

 

درباره کارنو

"کارنو" مجموعه برنامه ها و رویدادها در حوزه کارآفرینی و اشتغال است که از سال ۱۳۸۸ به دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی کمک می کند تا بتوانند به شکل اثربخش تر در زیست بوم فناوری کشور نقش آفرینی کنند. در این بین مجموعه کارنو با طراحی مسیرهایی متناسب با شرایط موجود جامعه و استفاده از مشاوران و اساتید توانمند، بستری است تا شرکت های دانش بنیان بتوانند نیازهای خود در حوزه منابع انسانی را مرتفع سازند. از زیرمجموعه رویدادهای کارنو می توان به رویداد کارآفرینی کارنو، کمپ اشتغال کارنو و رویداد جابمیت با استانداردها و تاییدیه های مراکز معتبر کشور اشاره نمود.

راه‌های ارتباطی

 ادرس آدرس: تهران، کیلومتر ۲۰ جاده دماوند، پارک فناوری پردیس، خیابان نوآوری، ساختمان فن بازار

کد پستی  کد پستی:۱۶۵۴۱۲۰۰۲۱    

تلفن  شماره تماس:  ۰۹۳۰۱۸۹۸۶۴۶ - ۰۲۱۷۶۲۵۱۰۶۵

اینستاگرام  اینستاگرام: کارنو

تلگرام  تلگرام: کارنو

 پست الکترونیکی: hre.nano@gmail.com

آخرین رویدادها

تولید محتوا

۳۱ خرداد ۱۴۰۱

کمپ اشتغال کارنو

۷ اردیبهشت ۱۴۰۱