مفهوم تجاری سازی را بخوانیم!

تجاری سازی چیست؟

تجاری سازی فرآیند معرفی خدمات یا محصولات جدید به بازار است. برای گسترده کردن فعالیت تجاری سازی و موفقیت در آن، فعالیت در بخش های تولید، توزیع، بازاریابی، فروش، پشتیبانی مشتری و ... الزامی است.

درک تجارت!

تجاری سازی یک استراتژی چند لایه نیازمند دقت توسعه یافته و بازاریابی قوی است که شامل مولفه های زیر می باشد:

- مرحله ایده پردازی

- مرحله فرآیند تجارت

- مرحله ذینفعان

- فرآیند تجاری سازی

بسیاری از کاآفرینان مرحله ایده پردازی را به عنوان قیف می بینند. اگرچه ایده های بسیاری وارد قیف می شوند اما تنها تعداد اندکی خود را به سمت پایین حرکت می دهند. ایده پردازی با مزایای بالا و هزینه کم، سعی در تولید محصولات و خدمات جدیدی دارد که پاسخگوی خواسته های بی پاسخ مصرف کننده با قابلیت تجاری شدن هستند.

در تجاری سازی مرحله ایده پردازی می کوشد تا فلسفه بازاریابی معروف "۴P" را دربر بگیرد که شامل قیمت، محصول، مکان و تبلیغات است. شرکت ها از این مفهوم برای تعیین محصولات، قیمتی که می توانند محصول را به فروش برسانند، مشخص کردن پایگاه مشری مورد نظر خود و بازاریابی استفاده می کنند.

برای اینکه یک محصول بالقوه شرایط تجاری شدن را داشته باشد، تلاش واحد تحقیق و توسعه (R&D) و اشراف به بازار را انجام دهند تا منجر به سودآوری شرکت شود. برای موفقیت در تجارت و تجاری سازی، یک شرکت باید نیازهای مشتریان و ذینفعان خود را برآورده سازد.

فروش محصولات جدید در بازار

ثبت اختراعات، ثبت علائم تجاری و سایر اقدامات حقوقی باید قبل از عرضه به بازار برای حمایت از حقوق معنوی یک محصول انجام شوند. تولید ممکن است در داخل کشور و یا حتی توسط کارخانه شخص ثالث انجام شود. پس از تولید تبلیغات بازار را آماده می کنند.

منبع:

https://www.investopedia.com/terms/c/commercialization.asp

 

درباره کارنو

"رویداد کارآفرینی کارنو" از سال ۱۳۹۰ با رویکرد تغییر نگرش و ایجاد توانمندی در سرمایه های انسانی کشور به منظور حضور در فضای کسب و کار و کارآفرینی توسط ستاد فناوری نانو طراحی شده است. این رویداد کارآفرینانه کشوری در سال ۱۳۹۳ موفق به دریافت استاندارد بین المللی از مرکز تربیت مربی و پژوهش های سازمان آموزش فنی و حرفه ای  کشور شد. در سال ۱۳۹۸ نیز با توجه به اهمیت توسعه مهارت های نرم در میزان اشتغال پذیری و پایداری شغلی، برنامه ای با عنوان "کمپ اشتغال کارنو" طراحی و اجرا شد که شرکت های دانش بنیان موفق شدند تا از این طریق نیازهای خود را در حوزه جذب و توسعه منابع انسانی پوشش دهند. از مزایای استفاده از این طرح، کاهش ریسک و هزینه در فرآیند جذب و بکارگیری نیروی انسانی می باشد.  

راه‌های ارتباطی

نشانی: تهران- میدان توحید- خیابان نصرت غربی- کوچه بهمن- پلاک ۴- واحد ۴  

تلفن تماس: ۶۶۱۲۷۷۹۵ -۶۶۱۲۷۵۹۷(۰۲۱)     

دورنگار: ۶۶۱۲۷۲۹۱(۰۲۱) 

کدپستی: ۱۴۵۷۸۶۴۸۸۹

پست الکترونیکی: info@karnostartup.ir