مفهوم تجاری سازی را بخوانیم!

تجاری سازی چیست؟

تجاری سازی فرآیند معرفی خدمات یا محصولات جدید به بازار است. برای گسترده کردن فعالیت تجاری سازی و موفقیت در آن، فعالیت در بخش های تولید، توزیع، بازاریابی، فروش، پشتیبانی مشتری و ... الزامی است.

درک تجارت!

تجاری سازی یک استراتژی چند لایه نیازمند دقت توسعه یافته و بازاریابی قوی است که شامل مولفه های زیر می باشد:

- مرحله ایده پردازی

- مرحله فرآیند تجارت

- مرحله ذینفعان

- فرآیند تجاری سازی

بسیاری از کاآفرینان مرحله ایده پردازی را به عنوان قیف می بینند. اگرچه ایده های بسیاری وارد قیف می شوند اما تنها تعداد اندکی خود را به سمت پایین حرکت می دهند. ایده پردازی با مزایای بالا و هزینه کم، سعی در تولید محصولات و خدمات جدیدی دارد که پاسخگوی خواسته های بی پاسخ مصرف کننده با قابلیت تجاری شدن هستند.

در تجاری سازی مرحله ایده پردازی می کوشد تا فلسفه بازاریابی معروف "۴P" را دربر بگیرد که شامل قیمت، محصول، مکان و تبلیغات است. شرکت ها از این مفهوم برای تعیین محصولات، قیمتی که می توانند محصول را به فروش برسانند، مشخص کردن پایگاه مشری مورد نظر خود و بازاریابی استفاده می کنند.

برای اینکه یک محصول بالقوه شرایط تجاری شدن را داشته باشد، تلاش واحد تحقیق و توسعه (R&D) و اشراف به بازار را انجام دهند تا منجر به سودآوری شرکت شود. برای موفقیت در تجارت و تجاری سازی، یک شرکت باید نیازهای مشتریان و ذینفعان خود را برآورده سازد.

فروش محصولات جدید در بازار

ثبت اختراعات، ثبت علائم تجاری و سایر اقدامات حقوقی باید قبل از عرضه به بازار برای حمایت از حقوق معنوی یک محصول انجام شوند. تولید ممکن است در داخل کشور و یا حتی توسط کارخانه شخص ثالث انجام شود. پس از تولید تبلیغات بازار را آماده می کنند.

منبع:

https://www.investopedia.com/terms/c/commercialization.asp

 

درباره کارنو

"کارنو" مجموعه برنامه ها و رویدادها در حوزه کارآفرینی و اشتغال است که از سال ۱۳۸۸ به دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی کمک می کند تا بتوانند به شکل اثربخش تر در زیست بوم فناوری کشور نقش آفرینی کنند. در این بین مجموعه کارنو با طراحی مسیرهایی متناسب با شرایط موجود جامعه و استفاده از مشاوران و اساتید توانمند، بستری است تا شرکت های دانش بنیان بتوانند نیازهای خود در حوزه منابع انسانی را مرتفع سازند. از زیرمجموعه رویدادهای کارنو می توان به رویداد کارآفرینی کارنو، کمپ اشتغال کارنو و رویداد جابمیت با استانداردها و تاییدیه های مراکز معتبر کشور اشاره نمود.  

راه‌های ارتباطی

 ادرس آدرس: تهران، کیلومتر ۲۰ جاده دماوند، پارک فناوری پردیس، خیابان نوآوری، ساختمان فن بازار

کد پستی  کد پستی:۱۶۵۴۱۲۰۰۲۱    

تلفن  شماره تماس:  ۰۹۳۰۱۸۹۸۶۴۶ - ۰۲۱۷۶۲۵۱۰۶۵

اینستاگرام  اینستاگرام: کارنو

تلگرام  تلگرام: کارنو

 

پست الکترونیکی: hre.nano@gmail.com

آخرین رویدادها

کمپ اشتغال کارنو

۷ اردیبهشت ۱۴۰۱