تعریف بوم کسب و کار!

بوم کسب و کار چیست؟

بوم کسب و کار (Business Model Canvas)، یک الگوی استراتژیک مدیریتی برای راه اندازی و توسعه مدل های جدید تجاری با استفاده از مستند سازی است. این نمودار بصری با عناصر توصیف کننده ی مختلف مانند بخش مشتریان، ارزش پیشنهادی، کانال های توزیع، ارتباط با مشتریان، جریان درآمد، فعالیت های اصلی، منابع اصلی، سرکای کلیدی و ساختار هزینه ها است.

تجاری سازی

تجاری سازی مفهوم های مختلفی دارد. اما بطور کلی می توان از یک الگو برای همه ی ایده ها استفاده کرد.

زیر ساخت

فعالیت های اصلی: مهم ترین فعالیت های یک شرکت که به کاهش هزینه ها ختم می شود.

منابع اصلی: منابعی که برای مشتری ارزش ایجاد می کند. دارایی های که برای حفظ، حمایت و تجارت یک شرکت هستند. این دارایی ها می توانند انسانی، مالی، جسمی و فکری باشند.

شرکاء: به منظور بهینه سازی عملیات و کاهش خطرات ناشی از یک مدل کسب و کار، با گسترش این بخش تمرکز خود را بر فعالیت اصلی بیشتر می کنند.

کاربرد بوم کسب و کار

مدل بوم کسب و کار به گنه ای است که افراد می توانند به صورت گروهی بر روی آن کار کنند. این بوم قابلیت چاپ شدن دارد. بوم کسب و کار ابزاری دستی برای درک، بحث، خلاقیت و تحلیل است که به کمک آن می توان ایده را قوی و عملی ساخت.

رویداد کارنو

جهت آموزش بوم کسب و کار، مهارت آموزی و تجاری سازی ایده های ارزشمند، ستاد توسعه فناوری نانو با همکاری افراد متخصص در زمینه های ذکر شده، رویداد کارنو را با مفهوم توانمند سازی ارائه می دهد. هدف اصلی و نتیجه نهایی رویداد توانمند سازی کارنو ارائه نیروهای انسانی توانمند با تغییر نگرش آن ها نسبت به فضای کسب و کار است. همچنین برگذاری رویداد کارنو در دانشگاه های سراسر کشور ایران، کارجویان را با موقعیت های شغلی و کارفرماها آشنا می کند. برای کسب اطلاعات تکمیلی در رابطه با دوره ی توانمند سازی کارنو اینجا کلیک کنید.

منبع:

https://en.wikipedia.org/wiki/Business_Model_Canvas

درباره کارنو

"رویداد کارآفرینی کارنو" از سال ۱۳۹۰ با رویکرد تغییر نگرش و ایجاد توانمندی در سرمایه های انسانی کشور به منظور حضور در فضای کسب و کار و کارآفرینی توسط ستاد فناوری نانو طراحی شده است. این رویداد کارآفرینانه کشوری در سال ۱۳۹۳ موفق به دریافت استاندارد بین المللی از مرکز تربیت مربی و پژوهش های سازمان آموزش فنی و حرفه ای  کشور شد. در سال ۱۳۹۸ نیز با توجه به اهمیت توسعه مهارت های نرم در میزان اشتغال پذیری و پایداری شغلی، برنامه ای با عنوان "کمپ اشتغال کارنو" طراحی و اجرا شد که شرکت های دانش بنیان موفق شدند تا از این طریق نیازهای خود را در حوزه جذب و توسعه منابع انسانی پوشش دهند. از مزایای استفاده از این طرح، کاهش ریسک و هزینه در فرآیند جذب و بکارگیری نیروی انسانی می باشد.  

راه‌های ارتباطی

نشانی: تهران- میدان توحید- خیابان نصرت غربی- کوچه بهمن- پلاک ۴- واحد ۴  

تلفن تماس: ۶۶۱۲۷۷۹۵ -۶۶۱۲۷۵۹۷(۰۲۱)     

دورنگار: ۶۶۱۲۷۲۹۱(۰۲۱) 

کدپستی: ۱۴۵۷۸۶۴۸۸۹

پست الکترونیکی: info@karnostartup.ir