تاریخچه نانوتکنولوژی و کارآفرینی در این حوزه!

تاریخچه نانوتکنولوژی و کارآفرینی در این حوزه!

نانوتکنولوژی علمی که این روزها بسیار مورد توجه قرار گرفته است. ریچارد فایمن، فیزیکدان نظری در دسامبر ۱۹۵۹ هنگام کار بر پروژه ی تحقیقاتی خود بر توسعه ی بمب اتمی در منهتن، با عنوان "There’s Plenty of Room at the Bottom". این نقل قول به پیش بینی فناوری نانو معروف شده است. ریچارد فایمن جهت افزایش مقاومت مدارها در مقیاس کوچک و گرمای بیش از حد پردازنده ها، تفکر و توسعه علم نانو را مورد توجه خود قرار داد.

"ریچارد فایمن نابغه ای بدون مرز برای فیزیک کوانتوم"

فناوری نانو با چنین استارت آپی فعالیت خود را در اوایل سال ۱۹۸۰ شروع نمود. در سال ۱۹۸۱ میکروسکوپ تونلی روبشی توسط هنریک روهر و گرد بینگ توسع یافت. این قابلیت ها به دانشمندان این قابلیت را تا مواد را در سطح اتم مشاهده کنند.

نانوتکنولوژی چیست؟

تحقیق در تعریف علمی نانو تکنولوژی شامل تحقیقات در مورد مواد و سیستم هایی است که اندازه آن ها بین ۱ تا ۱۰۰ نانومتر است. جالب است بدانید نانو واژه ای یونانی به معنای کوتوله است. نانوتکنولوژی  رشته ای جداگانه تلقی نمی شود بلکه پل ارتباطی بین  شیمی، فیزیک، مواد، رشته های مهندسی، پزشکی و... است.

 نانوتکنولوژی

 یا بعبارتی  فناوری نانو را می توان یک مهندسی درگیر در طراحی، سنتز، توصیف و کاربرد مواد و دستگاه هایی تعریف کرد که در عملکرد ذرات را در مقیاس نانومتری یا یک میلیاردم را حداقل در یک بعد بررسی می کند. در مقیاس نانو بررسی رفتار مولکول ها و اتم ها به صورت تک و گروهی، کنترل خواص فیزیکی و شیمیایی و همچنین در سطح میکروسکوپی و ماکروسکوپی امکان پذیر است.

 بنابراین می توان نتیجه گرفت امروزه نانو فناوری یک حوزه علمی با قبلیت نفوذ در رشته های مختلف است که با سرعت زیاد مورد توجه محققین در سراسر دنیا قرار گرفته و در حال توسعه می باشد.

 اهمیت و میزان سرمایه گذاری بر نانوتکنولوژی در آمریکا!

سرمایه گذاری عمومی جهانی در سال ۲۰۰۴ در حوزه فناوری نانو حدود ۸/۶ میلیارد دلار بوده است. در سال ۲۰۰۵ دولت ایالات متحده ۱ میلیارد دلار به این فناوری اختصاص داد.

 رتبه ایران در نانوتکنولوژی!

امروزه کشورهای پیشرفته و صنعتی در سراسر جهان با روی آوردن به علوم جدید سعی در همه فن حریف شدن دارند. بنابراین با توجه به شناخت قابلیت ها و سرمایه گذاری بر علوم جدید جهت پیشرفت همه جانبه، در کشور ایران ستاد فناوری نانو با حمایت های مختلف در بخش های متفاوت، پیشرفت های چشمگیری را داشته است. شایان ذکر است ایران دارای رتبه چهارم در فناوری نانو در سطح جهان است.

کارآفرینی در زمینه فناوری نانو

ستاد ویژه توسعه فناوری نانو سال هاست که فعالیت خود را آغاز نموده است. فعالیت ها و حمایت های همه جانبه از متخصصین و کارآفرینان در این حورزه و همچنین برگذاری دوره های آموزشی با مفاهیم آموزش تجاری سازی، کارآفرینی و منابع انسانی برای قوت بخشیدن به بخش های خصوصی و دولتی فعال در زمینه فناوری نانو از جمله فعالیت های اصلی ستاد نانو می باشد.

برگذاری دوره های آموزشی با عنوان رویداد کارنو کارآفرینان بسیاری را در سراسر کشور ایران در مسیر موفقیت هدایت نموده است. همچنین ستاد نانو درصدد است با کمک بخش های متفاوت خود حوزه کارآفرینی در ایران و سایر کشورها را برای متخصصین نانو گسترش دهد. 

 منابع:

Gordon, Assaf T., Greg E. Lutz, Michael L. Boninger, and Rory A. Cooper. "Introduction to nanotechnology: potential applications in physical medicine and rehabilitation." American journal of physical medicine & rehabilitation ۸۶, no. ۳ (۲۰۰۷): ۲۲۵-۲۴۱.

 

 

Saini, Rajiv, Santosh Saini, and Sugandha Sharma. "Nanotechnology: the future medicine." Journal of cutaneous and aesthetic surgery ۳, no. ۱ (۲۰۱۰): ۳۲.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

درباره کارنو

"رویداد کارآفرینی کارنو" از سال ۱۳۹۰ با رویکرد تغییر نگرش و ایجاد توانمندی در سرمایه های انسانی کشور به منظور حضور در فضای کسب و کار و کارآفرینی توسط ستاد فناوری نانو طراحی شده است. این رویداد کارآفرینانه کشوری در سال ۱۳۹۳ موفق به دریافت استاندارد بین المللی از مرکز تربیت مربی و پژوهش های سازمان آموزش فنی و حرفه ای  کشور شد. در سال ۱۳۹۸ نیز با توجه به اهمیت توسعه مهارت های نرم در میزان اشتغال پذیری و پایداری شغلی، برنامه ای با عنوان "کمپ اشتغال کارنو" طراحی و اجرا شد که شرکت های دانش بنیان موفق شدند تا از این طریق نیازهای خود را در حوزه جذب و توسعه منابع انسانی پوشش دهند. از مزایای استفاده از این طرح، کاهش ریسک و هزینه در فرآیند جذب و بکارگیری نیروی انسانی می باشد.  

راه‌های ارتباطی

نشانی: تهران- میدان توحید- خیابان نصرت غربی- کوچه بهمن- پلاک ۴- واحد ۴  

تلفن تماس: ۶۶۱۲۷۷۹۵ -۶۶۱۲۷۵۹۷(۰۲۱)     

دورنگار: ۶۶۱۲۷۲۹۱(۰۲۱) 

کدپستی: ۱۴۵۷۸۶۴۸۸۹

پست الکترونیکی: info@karnostartup.ir