کار تیمی

تعریف کار تیمی

کار تیمی یکی از مهارت های مهمی است که در دنیای اشتغال توجه زیادی به آن می شود و افراد مختلف، تعاریف متفاوتی از آن  ارائه داده اند. به عنوان مثال سالاس و همکارانش کار تیمی را به این صورت تعریف میکنند: یک تیم شامل دو یا چند نفر است که نقش های مشترک دارند، کارهایی را انجام میدهند که به یکدیگر وابسته است، تلاش میکنند تا با هم تطابق پیدا کنند و به دنبال یک هدف مشترک هستند.

به صورت کلی و با توجه به تمامی تعاریف انجام شده از کار تیمی میتوان گفت: افرادی با توانمندیهای مختلف برای تکمیل یکدیگر و رسیدن به یک هدف مشترک با هم کار میکنند تا به بهترین نتیجه دست یابند.

اهمیت کار تیمی

کار تیمی یکی از مهمترین بخش های یک سازمان است که باعث تحقق اهداف سازمان میگردد و اگر افراد یک سازمان هرکدام به صورت مجزا کار کنند و روحیه تعامل و همکاری بین آنها نباشد، رشد و پیشرفتی در سازمان اتفاق نخواهد افتاد.

تاثیر افراد بر کار یکدیگر در یک تیم بسیار زیاد است و انجام کارها با کیفیت مناسب توسط هر عضو یک گروه میتواند ضامن پیشبرد اهداف  گروه باشد. در واقع افراد یک تیم باید خود را در جایگاهی ببینند که توجه و یا عدم توجه آنها به وظایفشان تاثیر بسیار مهمی بر روی عملکرد دیگر افراد داشته و در صورتیکه وظایف به بهترین شکل انجام شود همه افراد موفق می شوند و به صورت بالعکس نیز در صورت عدم توجه به وظایف مطرح شده در یک تیم، کل تیم دچار مشکلاتی خواهند شد.

نقش مدیر در تیم

در هر تیم وجود یک مدیر بسیار لازم و ضروری است. مدیر در یک تیم باید نقشه راهی مناسب و متناسب با توانمندی ها و ویژگی های شغلی و شخصیتی هر کدام از اعضا تعریف کرده و بر روند انجام وظایف هر کدام از اعضا نظارت داشته باشد و بتواند گزارش مناسبی از عملکرد هر یک از اعضا ارائه دهد. تعریف نادرست نقشها و وظایف در یک گروه و همچنین عدم مدیریت اعضای تیم، باعث ناکارآمدی عملکرد افراد شده و پس از مدتی یاس و ناامیدی در افراد شکل میگیرد. ناامیدی شکل گرفته در اعضای یک تیم باعث فلج شدن یک سازمان و شکست آن خواهد شد.

چطور خود را برای قرارگیری در یک تیم آماده کنیم؟

برای اینکه بتوانیم خود را در یک تیم قرار دهیم و تعاملی مناسب و سازنده با دیگر اعضای گروه داشته باشیم لازم است مهارتهای نرم را در خود پرورش و تقویت نماییم. به عنوان مثال لازم است شنونده خوبی باشیم و صحبت دیگر اعضای گروه را با دقت گوش داده و از برداشتهای شخصی اجتناب کنیم، ویژگی های شخصیتی و شغلی خود را با صداقت بیان کنیم تا کارها و ظایفی که برای ما تعریف میشود تناسب خوبی با شخصیت ما داشته باشد و در گذر زمان باعث ایجاد استرس و مشکلات روحی نشود.

در مبحث کار تیمی، برخی دیگر از مهارتهای نرم دخیل هستند تا یک فرد بتواند عنصر موثر و مناسبی در یک تیم باشد و کمترین تعارضات را با دیگر اعضای تیم داشته باشد که در مقالات بعدی به این مهارتها خواهیم پرداخت.

 منبع: سایت متمم 

 نویسنده: مرضیه طاهری

درباره کارنو

"کارنو" مجموعه برنامه ها و رویدادها در حوزه کارآفرینی و اشتغال است که از سال ۱۳۸۸ به دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی کمک می کند تا بتوانند به شکل اثربخش تر در زیست بوم فناوری کشور نقش آفرینی کنند. در این بین مجموعه کارنو با طراحی مسیرهایی متناسب با شرایط موجود جامعه و استفاده از مشاوران و اساتید توانمند، بستری است تا شرکت های دانش بنیان بتوانند نیازهای خود در حوزه منابع انسانی را مرتفع سازند. از زیرمجموعه رویدادهای کارنو می توان به رویداد کارآفرینی کارنو، کمپ اشتغال کارنو و رویداد جابمیت با استانداردها و تاییدیه های مراکز معتبر کشور اشاره نمود.

راه‌های ارتباطی

 ادرس آدرس: تهران، کیلومتر ۲۰ جاده دماوند، پارک فناوری پردیس، خیابان نوآوری، ساختمان فن بازار

کد پستی  کد پستی:۱۶۵۴۱۲۰۰۲۱    

تلفن  شماره تماس:  ۰۹۳۰۱۸۹۸۶۴۶ - ۰۲۱۷۶۲۵۱۰۶۵

اینستاگرام  اینستاگرام: کارنو

تلگرام  تلگرام: کارنو

 پست الکترونیکی: hre.nano@gmail.com

آخرین رویدادها

تولید محتوا

۳۱ خرداد ۱۴۰۱

کمپ اشتغال کارنو

۷ اردیبهشت ۱۴۰۱