انتخاب شغل و مسیر شغلی (بخش اول)

انتخاب شغل و مسیر شغلی (بخش اول)

احتمالا در نقلهای گذشته و  قدیمی شنیده اید که افراد به صورت نسل به نسل شغل و حرفه ای را انتخاب میکردند و در همان شغل در کنار پدر و پدربزرگشان شاگردی کرده تا خودشان به فردی حرفه ای و به اصطلاح «اوستا» تبدیل شوند. در واقع در گذشته مرسوم بود که شخص حرفه ای که به صورت اجدادی به او رسیده بود را ادامه دهد.  گاها در دنیای امروز نیز افرادی را میبینیم که حرفه ای را نسل به نسل حفظ کرده و ادامه داده اند. این شکل از اشتغال تا قبل از انقلاب صنعتی مرسوم بود و تقریبا میتوان گفت همه افراد به همین شکل وارد فضای کار و اشتغال میشدند  و در واقع مسیر شغلی (career path)  ثابتی داشتند. اما پس از انقلاب صنعتی، و تغییر در مشاغل، افراد به مشاغلی به جز مشاغل اجدادشان وارد شدند و حتی ممکن بود خود شخص پس از مدتی که در یک جایگاه شغلی مشغول به کار بوده، شغلش را به صورت کلی تغییر دهد.

پس میتوان گفت مفهوم مسیر شغلی پس از انقلاب صنعتی با تغییراتی مواجه شد. اگر بخواهیم در دنیای امروز به تعریف مسیر شغلی بپردازیم میتوان گفت مسیر شغلی مشخص میکند که شخص چطور با افزایش مهارت و توانمندی در یک شغل می تواند جایگاه بالاتری در همان حوزه شغلی به دست آورد.

شاید برایتان جالب باشد که طراحی مسیر شغلی، آن‌قدر گسترده و مهم است که افراد بسیاری آن را به عنوان حوزه‌ی تخصصی و شغل خود برگزیده‌اند. اگر Career Coaching یا Career Counselling را در گوگل جستجو کنید، گستردگی و تنوع موضوعات مرتبط با مسیر شغلی را درک خواهید کرد.

 

سفر برای انتخاب مسیر شغلی

همه ما از کودکی با سوال «بزرگ شدی چیکاره میشی؟» رو به رو شدیم. هرچند پرسیدن این سوال کار درستی نیست و کودک در آن سن با توجه به درک محدود خود نسبت به توانمندیها و علایق خود پاسخ میدهد اما میتوان گفت سفر انتخاب شغل در همه افراد از کودکی آغاز شده و طی سالیان با چالش های مختلفی رو به رو می شود تا فرد در موقعیت واقعی انتخاب شغل قرار گیرد.

برای انتخاب یک مسیر شغلی ابتدا لازم است فرد نسبت به ویژگیهای شخصیت شغلی و توانمندیهای ذاتی خود اطلاعات لازم را کسب کند و سپس با توجه به این موارد، مسیر شغلی مناسبی را انتخاب نماید. بی شک همراستا بودن مسیر شغلی با توانمندیها و ویژگیهای ذاتی فرد، میتواند به رشد و توسعه هرچه بیشتر او کمک نماید.

در این راستا تست های مختلفی طراحی و مورد استفاده قرار گرفته است که در مطالب بعدی به معرفی این موارد خواهیم پرداخت.

پس از شناخت ویژگیهای فردی و شخصیتی خود، برای انتخاب مسیر شغلی لازم است که به مشاغل آینده و تغییراتی که در دنیا به وجود می آیند توجه کرد تا بتوان به سراغ شغلی رفت که در آینده نیز مورد توجه و استقبال باشد. با تغییر شرایط زندگی در کل دنیا، مشاغل زیادی از بین رفته اند و مشاغل جدید جایگزین شده است. لذا برای انتخاب یک مسیر شغلی درست لازم است نگاهی به آینده نیز داشته باشیم.

 

جمع بندی

انتخاب شغل یکی از مهمترین انتخابهای هر فرد در طول زندگی می باشد. انتخاب شغل میتواند روی رضایت فرد از زندگی نیز تاثیر داشته باشد. لذا لازم است با استفاده از ابزار و یا مشاوران و کوچهای شغلی، بهترین مسیر با آگاهی و شناخت درست از شرایط و ویژگیهای ذاتی فرد و همچنین تغییرات دنیا، انتخاب گردد.

 

 

 

 

درباره کارنو

"کارنو" مجموعه برنامه ها و رویدادها در حوزه کارآفرینی و اشتغال است که از سال ۱۳۸۸ به دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی کمک می کند تا بتوانند به شکل اثربخش تر در زیست بوم فناوری کشور نقش آفرینی کنند. در این بین مجموعه کارنو با طراحی مسیرهایی متناسب با شرایط موجود جامعه و استفاده از مشاوران و اساتید توانمند، بستری است تا شرکت های دانش بنیان بتوانند نیازهای خود در حوزه منابع انسانی را مرتفع سازند. از زیرمجموعه رویدادهای کارنو می توان به رویداد کارآفرینی کارنو، کمپ اشتغال کارنو و رویداد جابمیت با استانداردها و تاییدیه های مراکز معتبر کشور اشاره نمود.

راه‌های ارتباطی

 ادرس آدرس: تهران، کیلومتر ۲۰ جاده دماوند، پارک فناوری پردیس، خیابان نوآوری، ساختمان فن بازار

کد پستی  کد پستی:۱۶۵۴۱۲۰۰۲۱    

تلفن  شماره تماس:  ۰۹۳۰۱۸۹۸۶۴۶ - ۰۲۱۷۶۲۵۱۰۶۵

اینستاگرام  اینستاگرام: karnostartup

تلگرام  تلگرام: karnostartup

 پست الکترونیکی: hre.nano@gmail.com